Samordningsförbundets styrelse

Förbundet leds av en styrelse där varje part har en ledamot och en ersättare representerad. Till sin hjälp har styrelsen en förbundschef som tillsammans med tjänstemän hos parterna identifierar samverkansbehov och utvecklar processer som styrelsen fattar beslut om.

Styrelsens uppgifter

  • Att besluta om mål och riktlinjer för den finansiella samordningen

  • Att stödja samverkan mellan samverkansparterna

  • Att besluta på vilket sätt de medel som står till förfogande för finansiell samordning skall  användas

  • Att svara för uppföljning och utvärdering av rehabiliteringsinsatserna

  • Att upprätta verksamhetsplan, budget och årsredovisning för den finansiella samordningen       

Ordförande

Fredrik Hansson

Telefon: 070-236 50 76

fredrik.hansson@lulea.se

 

Ordinarie ledamöter

Fredrik Hansson, Luleå kommun, ordförande, S

070-236 50 76

fredrik.hansson@lulea.se

Annica Alatalo, Försäkringskassan, vice ordförande 

010-111 83 01, 076-767 80 87

annica.alatalo@forsakringskassan.se

Per-Anders Ruona, Arbetsförmedlingen

010-486 90 86, 070-324 13 13

per-anders.ruona@arbetsformedlingen.se

Bengt Åke Strand, Region Norrbotten

070–591 90 84

bengt-ake.strand@telia.com

Sven Gösta Pettersson, Piteå kommun, S

070-390 19 90

sven-gosta.pettersson@pitea.se

Helena Öhlund, Älvsby kommun, S

070-328 61 48

helena.ohlund@politik.alvsbyn.se

Ersättare

Per Tjärdalen, Luleå Kommun, C

070-307 46 10

nortonindex@hotmail.com

Peter Boström, Försäkringskassan

010-111 47 12, 070-332 64 15

peter.bostrom@forsakringskassan.se

Marita Lundgren, Arbetsförmedlingen

010-486 34 53

marita.lundgren@arbetsformedlingen.se

Erika Sjöö, Region Norrbotten, SJVP

070-324 40 04

sjoo.erika@gmail.com

Håkan Johansson, Piteå kommun, M

070-647 31 89

hakan.johanasson@reclaimit.com

Agneta Nilsson, Älvsby kommun, C

072-739 20 20

agneta.nilsson@politik.alvsabyn.se

Foto: Viveka Österman

Samordningsförbundet Södra Norrbotten

Samordningsförbundet Södra Norrbotten bildades
1 januari 2020 efter en sammanslagning av förbunden Pyramis i Luleå kommun, Activus i Piteå kommun och Consensus i Älvsbyns kommun.  
Läs mer 

Snabblänkar

Förbundschef

Åsa Snårbacka

070-366 55 81

asa.snarbacka@amf.lulea.se

Luleå kommuns logotyp
Älvsby kommuns logotyp
Piteå kommuns logotyp
Arbetsförmedlingens logotyp
Försäkringskassan logotyp
Norrbottens läns landsting logotyp

© Copyright Samordningsförbundet Södra Norrbotten 2020